Roger Ballen bij Fotografiska Berlin: tekenen ontmoet fotografie

Foto's van Roger Ballen, naast elkaar
Foto's: Roger Ballen, via Fotografiska Berlin, Musa Guide
Vanaf 7 november volgt Fotografiska Berlin de weg van Roger Ballen van zwart-witfotografie naar mixed media en art brut, met polaroids, etsen, tekeningen en een nieuwe installatie.

Op zaterdag 7 november 2026 opent Fotografiska Berlin de tentoonstelling roger ballen.! drawing meets photography. Die laat zien hoe Roger Ballen zich van de pure zwart-witfotografie losmaakte en uitkwam bij mixed media en art brut. Volgens de MUSA Guide is de expositie te zien tot en met 14 maart 2027.

Wat er hangt

Het is geen overzicht van alleen afdrukken. Naast foto's toont het museum polaroids, etsen en tekeningen, en een nieuwe installatie onder de titel Drawing Man. Samen maken ze duidelijk dat de getekende lijn in Ballens werk inmiddels evenveel gewicht heeft als de camera.

Het beeld waarmee de tentoonstelling wordt aangekondigd komt uit twee recente series. Chomp (2010), een zwart-witbeeld van een wolfachtig wezen met een mensenhoofd in de bek, hoort bij The Theater of Apparitions. Nudge (2020) en Snatched (2021) komen uit Spirits and Spaces, waarin tekening, collage en foto in één beeld samenkomen.

Lezing en rondleiding

Ballen komt zelf naar Berlijn. Op de website van Fotografiska staat op 6 november om 17.30 uur een rondleiding met de kunstenaar, gevolgd om 18.30 uur door een openingslezing: The Evolution of the 'Ballenesque'. Daarin gaat het over de ideeën, symbolen en onbewuste impulsen achter wat inmiddels het 'Ballenesque' heet, zijn eigenzinnige beeldwereld.

Waarom dit verzamelaars aangaat

Wie Ballen verzamelt, vindt hier vooral de verbinding interessant. Veel verzamelaars leerden zijn werk kennen via fotoboeken als Dorps: Small Towns of South Africa en Shadow Chamber. Als je die foto's naast zijn etsen, polaroids en tekeningen ziet, wordt zichtbaar hoe de bekraste muren en vreemde attributen uit zijn foto's uitgroeiden tot een praktijk waarin tekenen op zichzelf staat.

Ballen hangt deze winter bovendien in goed fotografisch gezelschap: in hetzelfde museum loopt Social Studies van Lauren Greenfield nog tot 12 januari 2027 en Die Augen weit offen van Thomas Billhardt tot 7 februari 2027.

Praktisch

  • Waar: Fotografiska Berlin, Oranienburger Straße 54, 10117 Berlijn-Mitte
  • Wanneer: 7 november 2026 tot en met 14 maart 2027
  • Openingstijden: volgens het museum dagelijks van 10.00 tot 23.00 uur

Bronnen

Boeken van Roger Ballen

Alle boeken van Roger Ballen

Boeken in dit artikel